Szkolenia BHP
- Zasady Ogólne szkolenia
- Zakres szkolenia
- Sposób dokumentacji szkolenia
- Przypadki w jakich pracownik, lub pracodawca może zrezygnować ze szkolenia.
Wstępne szkolenie BHP
Okresowe szkolenie BHP
Szkolenia okresowe BHP obowiązkowo odbywają:
- Pracodawcy i kierujący pracownikami (kierownicy, mistrzowie, brygadziści)
- Pracownicy na stanowiskach robotniczych
- Pracownicy inżynieryjno-techniczni
- Pracownicy służby bhp i inni wykonujący zadania tej służby
- Pracownicy administracyjno-biurowi i inni nie wymienieni powyżej.
Pierwsze okresowe szkolenie pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami powinni odbyć w terminie do 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania pracy, natomiast osoby zatrudnione na pozostałych stanowiskach w terminie do 12 miesięcy. Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym wiedze uczestników szkolenia z zasad BHP. Egzamin przeprowadza organizator szkolenia, który wydaje także zaświadczenie o odbyciu szkolenia BHP. Częstotliwość szkoleń okresowych zależna jest od charakteru stanowiska i określona przepisami rozporządzenia.
Oprócz szkoleń prowadzonych w formie tradycyjnej przepisy dopuszczają przeprowadzenie szkoleń bhp on-line (elearning) w formie samokształcenia kierowanego. Szkolenia BHP przez internet mogą być realizowane dla niektórych grup pracowników, takich jak m.in pracodawcy, kierownicy i pracownicy administracyjno-biurowi.
Instruktaż ogólny BHP
Instruktaż ogólny realizowany w ramach szkolenia wstępnego BHP ma na celu zapoznanie pracownika z podstawowymi obowiązującymi przepisami bhp, jakie znalazły się w Kodeksie Pracy, układach zbiorowych i regulaminach pracy. Pracownik podczas szkolenia poznaje zasady bezpieczeństwa panujące w organizacji. Podczas szkolenia przedstawiane są zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wystąpienia wypadku przy pracy, innego zdarzenia urazowego a także ogólne zasady P.POŻ.
Ramowy program szkolenia określa rozporządzenie i swoim zakresem obejmuje:
- Istotę BHP
- Zakres obowiązków i uprawnienia pracodawcy, pracowników oraz poszczególnych komórek organizacyjnych zakładu pracy i organizacji społecznych w zakresie BHP
- Odpowiedzialność pracownika i pracodawcy
- Zasady poruszania się po zakładzie pracy
- Zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie i podstawowe środki zapobiegawcze
- Podstawowe zasady BHP związane z obsługa urządzeń technicznych oraz transportem wewnątrzzakładowym
- Zasady przydziału odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, w tym w odniesieniu do stanowiska pracy instruowanego
- Porządek i czystość w miejscu pracy - ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracownika
- Profilaktyczną opiekę lekarską - zasady jej sprawowania w odniesieniu do stanowiska instruowanego
- Podstawowe zasady ochrony P.POŻ. oraz postępowania w razie pożaru
- Postępowanie w razie wypadku, w tym organizacja i zasady udzielania pierwszej pomocy
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników administracyjno - biurowych
Pracownicy, którzy w zależności od branży zajmują się pracą biurową, obsługą klientów, zazwyczaj spędzają przy monitorze komputera powyżej 4 godziny dziennie. Sporadycznie opuszczają miejsce pracy w celu wykonania prac dodatkowych, np. wysłania poczty.
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych
Szkolenie okresowe BHP dla pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych
Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami
Szkolenie aktualizujące i uzupełniające wiedzę niezbędną pracodawcom i kierownikom. Swoim zakresem obejmuje : ocene ryzyka zagrożeń występujący w zakładzie pracy, kształtowanie bezpiecznych warunków pracy, ochronę pracowników przez zagrożeniami mającymi związek z wykonywana pracą.
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego BHP
Kierownicy zobowiązani są do odbycia szkolenia BHP, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków. Celem szkolenia jest uzupełnienie wiedzy dotyczącej: oceny ryzyka zagrożeń występujący w zakładzie pracy, kształtowanie bezpiecznych warunków pracy, ochrona pracowników przez zagrożeniami mającymi związek z wykonywana pracą,
Szkolenia P.POŻ.
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nakłada na właściciela budynku, obiektu budowlanego i terenu obowiązek zapewnienia im właściwej ochrony przeciwpożarowej. Pracodwaca może zrealizować ten obowiązek poprzez m.in. : Zapoznanie pracowników z zasadami ochrony p.poż. oraz poprzez ustalenie sposobów postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia pożarowego. Przeszkolenie pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru, a gdyby zaistniał umożliwia przeprowadzenie szybszej ewakuacji, ograniczenia strat ludzi i mienia, a przedewszystkim zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa.
Zakres szkolenia P.POŻ.
- Ogólne informacje dotyczące zagrożeń pożarowych
- Sposoby efektywnego powiadamianiania na wypadek pożaru
- Instrukcje obiektu
- Oznakowanie P.POŻ. i rozmieszczenie sprzętów ochrony przeciwpożarowej
- Przebieg i oznakowanie dróg ewakuacyjnych.
- Zasady ewakuacji i podejmowania prób zagaszenia ognia.
- Obsługa i działanie sprzętu gaśniczego (gaśnice, koce gaśnicze, agregaty, stałe urządzenia gaśnicze, wyłącznik przeciwpożarowy, czujniki p.poż itp.)
Szkolenie z Pierwszej Pomocy
Podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej zawarte są w szkoleniu ogólnym BHP. W każdym zakładzie pracy powinny być jednak osoby wyznaczone i przeszkolone do udzielania pomocy przedmedycznej. Obowiązek zapewnienia odpowiedniego przeszkolenia ciąży na pracodawcy. Przygotowaliśmy dla Państwa ofertę przeprowadzenia szkoleń z pierwszej pomocy. Pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę do odbycia szkolenia:
- Poznają teoretyczne aspekty udzielania pierwszej pomocy
- Opanowują pierwszą pomoc w sposób praktyczny.
Szkolenia BHP a Koronawirus
1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
2) pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
3) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
4) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w:
1) okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
2) w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii
– termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.